Za ciosem! Chronimy mopki w województwie opolskim

Na początku czerwca Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy podpisało umowę z Województwem Opolskim na realizację projektu pn. „Tworzenie siedlisk zastępczych dla mopka zachodniego Barbastella barbastellus na terenie Obszaru Natura 2000 Bory Niemodlińskie”.

Jest to kolejny po „Czynnej ochronie mopka zachodniego na wybranych terenach leśnych w Polsce” prowadzony przez nas projekt związany z ochroną tego gatunku.

Projekt zostanie zrealizowany w obszarze Natura 2000 Bory Niemodlińskie, na terenie i przy współpracy Nadleśnictwa Tułowice. Jego wykonanie zakłada zakup 40 specjalnych, dedykowanych dla mopka budek szczelinowych i ich rozwieszenie w miejscach wybranych podczas wcześniej przeprowadzonej wizji terenowej. Model budek został opracowany w Anglii przez chiropterologa Franka Greenaway’a. Charakteryzują się one dużą skutecznością, co zostało już potwierdzone w realizowanych przez nas badaniach.

W ramach projektu przewidziany jest monitoring zasiedlenia budek, a także przeprowadzenie warsztatów o biologii nietoperzy w formie wieczornego spaceru. Serdecznie zapraszamy okolicznych mieszkańców. Więcej informacji wkrótce.

Author: Tomasz Kocoł