Kilka wskazówek dla lekarza weterynarii

Jeśli do gabinetu weterynaryjnego przyniesiono nietoperza, trzeba się zastanowić, co może mu dolegać. Aby ułatwić sobie oględziny, można zastosować znieczulenie wziewne lub, przy jego braku, włożyć nietoperza na około godzinę do lodówki w celu wywołania odrętwienia. Tego drugiego sposobu nie można jednak stosować u zwierząt wykazujących objawy odwodnienia i niedożywienia. W celu zdiagnozowania odwodnienia należy delikatnie złapać i unieść znajdujący się między łopatkami nietoperza fałd luźnej skóry, na wysokość od 0,5 do 1 cm. Można to zrobić przy pomocy tępo zakończonej pęsety. Aby poznać, czy nietoperz jest wychudzony, trzeba przyjrzeć się bokom jego ciała oraz przestrzeni między łopatkami. Jeżeli między łopatkami znajduje się wyraźne zagłębienie, a część ciała pomiędzy miednicą a klatką piersiową jest mocno wcięta tak, że wyraźnie zaznacza się linia kręgosłupa, to znaczy, że jest mocno wychudzony. W takim przypadku konieczne jest podawanie standardowych płynów nawadniających. Przy osłabieniu i braku apetytu można podawać preparaty na bazie witaminy B12, a przy konieczności poprawy kondycji organizmu – odżywki dla rekonwalescentów przeznaczone dla zwierząt domowych. Młode nietoperze można karmić dobrej jakości preparatem mlekozastępczym dla szczeniąt.

Aby stwierdzić uszkodzenia ciała, należy przejrzeć kości kończyn, a także przeczesać futro w poszukiwaniu miejsc przebicia skóry. W przypadku wystąpienia takowych można stosować techniki mikrochirurgiczne, amputacje i szycie. W przypadku kontaktu nietoperza z kotem konieczne jest bezzwłoczne podanie antybiotyku. Ssaki te reagują dobrze na większość najczęściej podawanych antybiotyków i środków przeciwzapalnych, aplikowanych zarówno podskórnie, jak i doustnie. U nietoperzy zdarzają się również uszkodzenia na tle neurologicznym, wtedy należy podawać witaminy z grupy B.

Z góry dziękujemy wszystkim weterynarzom, którzy okażą wrażliwość i chęć pomocy tym nietypowym pacjentom. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do skontaktowania się ze specjalistami od nietoperzy, których spis znajduje się na stronie www.nietoperze.pl.

Anna Bator

Ten tekst pochodzi z „Poradnika ochrony nietoperzy”, OTON, 2017.