Noc z nietoperzami w Kozienickim Parku Krajobrazowym

W piątek 1 września 2023 w Ośrodku Edukacyjnym Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie odbyła się Noc Nietoperzy.

Spotkanie rozpoczęło się przed zachodem słońca. Na początku odbyła się prelekcja, podczas której uczestnicy spotkania poznali gatunki nietoperzy występujące w Puszczy Kozienickiej oraz ich zwyczaje. Mieli również okazję przyjrzeć się z bliska nietoperzowi który został złapany w specjalne sieci chiropterologiczne.

O nietoperzach opowiadał sam prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy – Błażej Wojtowicz.

Na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego już od wielu lat prowadzony jest monitoring nietoperzy. W latach 2016-2018 stwierdzono występowanie na terenie Puszczy Kozienickiej 19 gatunków na 27 występujących w całym kraju. Na terenie naszego Parku występuje największa w Polsce letnia kolonia nocka dużego. Wędrując szlakami Puszczy Kozienickiej możemy w wielu miejscach zaobserwować rozwieszone na drzewach specjalne schrony dla nietoperzy.

Na zakończenie wydarzenia odbyło się wspólne ognisko.

Wydarzenie współorganizowane jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy.