180 borowców wielkich z Warszawy odzyskało wolność!

W godzinach wieczornych dnia 18 kwietnia na terenie Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich Warszawa, członkowie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy wraz z pracownikami LM przeprowadzili akcję obrączkowania, podkarmiania i wypuszczania ponad 180 nietoperzy, które hibernowały w specjalnie do tego celu wybudowanej piwnicy. Poniżej foto i wideorelacja.

Uspokajamy, ten borowiec tylko udaje martwego 😉 po chwili nakarmiony radośnie odleciał 🙂
nietoperze przed wypuszczeniem zostały nakarmione mącznikami i drewnojadami. Niejadki zjadały zupę z owadów.

Ty też możesz pomóc nietoperzom. Wystarczy, że wesprzesz nas dowolną kwotą (poniżej). Zajmie Ci to kilka sekund 😉 a my za zebrane pieniądze możemy ratować nietoperze w całej Polsce kupując im niezbędny pokarm, leki i zapewnić opiekę weterynaryjną.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy, na podstawienie porozumienia z Lasami Miejskimi, pomaga i doradza w sprawie wszystkich nietoperzy, które trafiają z terenu Miasta Stołecznego do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt, a jest ich niemało, co najmniej kilkaset osobników rocznie. Uzyskane wyniki są udostępniane w postaci raportów i wystąpień podczas konferencji specjalistycznych. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami opublikowanymi z ostatniej XXIX Ogólnopolskiej Konferencji Chiropterologicznej w Poznaniu gdzie można przeczytać streszczenie naszego wystąpienia.

Obrączkowanie nietoperzy przed wypuszczeniem.
Borowce przed odlotem były wyjmowane z piwniczki na zewnątrz tak aby mogły wyjść z hibernacji, zostać nakarmione i zaobrączkowane przed wypuszczeniem.
Klaster borowców wielkich podczas hibernacji w piwniczce na kratce pod specjalną matą