Zróżnicowana wrażliwość nietoperzy na hałas antropogeniczny a ich preferencje siedliskowe

Artykuł „Habitat preference contributes to explaining the varied sensitivity of bats to anthropogenic noise” autorstwa Aoqianga Li, Xiaotonga Tiana, Niny Ma i Jinhonga Luo analizuje wpływ hałasu antropogenicznego na różne gatunki nietoperzy. Badanie wykorzystuje metaanalizę i analizy statystyczne w celu zidentyfikowania cech biologicznych i ekologicznych wpływających na różnorodną wrażliwość nietoperzy na hałas.

Analiza obejmowała 33 badania dotyczące 60 gatunków nietoperzy, co stanowi około 4 procent wszystkich istniejących gatunków. Badania były skoncentrowane na gatunkach z rodzin Vespertilionidae i Molossidae. Geograficznie większość prac przeprowadzono w Europie i Ameryce Północnej, natomiast Afryka była reprezentowana tylko przez jedno badanie.

Nietoperze preferujące siedliska leśne i obszary z roślinnością okazały się bardziej wrażliwe na hałas komunikacyjny i miejski w porównaniu do hałasu przemysłowego. Gatunki żerujące w wąskich przestrzeniach lub na krawędziach siedlisk wykazywały większą wrażliwość na hałas niż gatunki preferujące otwarte przestrzenie. Nietoperze używające dłuższych sygnałów echolokacyjnych były bardziej wrażliwe na hałas, a faza żerowania była najbardziej narażona na jego zakłócenia. Wyniki badania wskazują na konieczność zarządzania hałasem w obszarach leśnych i siedliskach roślinnych w celu ochrony nietoperzy. Badanie dostarcza cennych informacji dla projektowania skuteczniejszych strategii ochrony i zarządzania w kontekście rosnącego zanieczyszczenia hałasem.

Link do publikacji https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0006320725000114

Author: Jolanta WęgielLeśnik, chiropterolog, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy, pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od 1997 roku redaktorka strony nietoperze.pl.