Badanie opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE pt. „Social grooming in bats: Do vampire bats groom more than expected for maintaining good hygiene?” dotyczyło zachowań społecznych nietoperzy, a dokładniej wzajemnego czyszczenia futra. Skupiono się na pięciu gatunkach nietoperzy, w tym nietoperzach wampirach (Desmodus rotundus), które znane są z wyjątkowo silnych więzi w grupie.
Celem badania było sprawdzenie, czy nietoperze wampiry rzeczywiście częściej czyszczą nawzajem swoje futro w porównaniu do innych gatunków nietoperzy.
Badanie przeprowadzono w kontrolowanych warunkach, gdzie nietoperze miały zapewnione towarzystwo innych osobników i brak pasożytów. Przeprowadzono wiele sesji obserwacyjnych dla różnych grup, co pozwoliło na zebranie dużej ilości danych.
Wyniki pokazały, że nietoperze wampiry znacznie częściej czyszczą nawzajem swoje futro niż inne gatunki. Poświęcały na to kilka razy więcej czasu. Jednocześnie okazało się, że czyszczenie futra przez pojedyncze nietoperze (bez udziału innych) odbywało się na podobnym poziomie u wszystkich badanych gatunków.
Wnioski z badania wskazują, że nietoperze wampiry mają bardziej rozwinięte zachowania społeczne, które pomagają im utrzymywać silne więzi w grupie. Tego typu zachowania są dla nich ważne, ponieważ nietoperze wampiry często dzielą się pokarmem z innymi członkami grupy. Dzięki wzajemnemu dbaniu o siebie zwiększają swoje szanse na przetrwanie w trudnych warunkach.
Badanie obala wcześniejsze przekonanie, że tego rodzaju zachowania są rzadkie wśród nietoperzy. Wyniki mogą pomóc lepiej zrozumieć, jak współpraca w grupie pomaga tym zwierzętom przetrwać i rozwijać się.