Gołuchów nocą – nietoperze, edukacja i natura w centrum wydarzeń

Za nami wyjątkowa Noc Muzeów w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie – wieczór pełen wrażeń, nauki i przyrodniczych niespodzianek. Setki odwiedzających mogły podziwiać ekspozycje w Oficynie, Powozowni i Owczarni, ale także uczestniczyć w specjalnie przygotowanych atrakcjach plenerowych.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się nowoczesna wystawa „NIETOPERZyMY. Natura i kultura” – ekspozycja o charakterze konceptualnym, która poruszyła wyobraźnię zwiedzających i pozwoliła doświadczyć nietypowych doznań związanych z fascynującym światem nietoperzy. Za merytoryczne treści wystawy odpowiadał prof. UPP dr hab. Andrzej Węgiel z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.

Jednym z kluczowych punktów programu były trzy spacery edukacyjne pod hasłem „Ukryte w ciemności”. Mimo chłodnej, majowej aury spacery cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Ich uczestnicy wyruszyli na nocną przechadzkę po parku-arboretum, gdzie czekała na nich niezwykła niespodzianka – nietoperze w interpretacji studentów Sekcji Teriologicznej Koła Leśników. To właśnie oni wcielili się w role tych tajemniczych ssaków i przybliżyli ich biologiczne oraz kulturowe znaczenie, obalając przy tym liczne mity.

Wydarzenia te odbywają się w ramach projektu NIETOPERZyMY, realizowanego przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie we współpracy z Wydziałem Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Nietoperzy oraz Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra”.

Przed nami kolejne nietoperzowe święto – Noc Nietoperzy, zaplanowana na 30 sierpnia 2025 roku. W programie znajdą się wykłady tematyczne, stoiska edukacyjne oraz spacery z nasłuchami, podczas których uczestnicy będą mogli samodzielnie lokalizować nietoperze w ich naturalnym środowisku. Będziemy tam – zapraszamy do wspólnego odkrywania nocnego życia tych niezwykłych ssaków!



Zdjęcia: Archiwum Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie

Author: Jolanta WęgielLeśnik, chiropterolog, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy, pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od 1997 roku redaktorka strony nietoperze.pl.