Mopek zachodni (Barbastella barbastellus) to wyjątkowy gatunek nietoperza leśnego, którego populacja w Europie jest dziś przedmiotem troski wielu przyrodników. Mimo że jego zasięg obejmuje niemal cały kontynent, sytuacja tego ssaka nie wszędzie wygląda tak samo.
W Polsce sytuacja jest relatywnie dobra. Mopki występują prawie w całym kraju, a największe ich zagęszczenie notuje się we wschodnich, centralnych i południowo-zachodnich regionach.
Polska objęła ochroną mopka w aż 93 obszarach Natura 2000, choć pełna ochrona dotyczy tylko części z nich – głównie zimowisk (53 obszary), a mniej miejsc rozrodu (39 obszarów). Eksperci podkreślają, że aby ochrona była skuteczna, potrzebne są działania obejmujące cały cykl życia mopka – od rozrodu przez migracje po zimowanie.
A co z Europą? Tutaj sytuacja bywa niepokojąca. W wielu krajach Europy Zachodniej i Południowej populacje mopka są bardzo nieliczne lub wręcz wymarłe – tak jest m.in. w Holandii, Luksemburgu i niektórych regionach Francji. Z drugiej strony, pozytywne trendy widać w Czechach, na Słowacji, Litwie i Łotwie, gdzie liczba osobników rośnie, a nowe stanowiska są regularnie odkrywane.
W skali europejskiej mopek zachodni wciąż figuruje jako gatunek bliski zagrożenia (NT), z ogólnym trendem spadkowym, mimo lokalnych sukcesów. Ograniczanie pestycydów i ochrona siedlisk przynoszą efekty, ale fragmentacja środowiska i zmiany klimatu stanowią nadal realne zagrożenia.
Całość wiedzy, na której oparta jest ta notatka, pochodzi z książki:
„Mopek zachodni Barbastella barbastellus. Biologia i ochrona gatunku”,
autorzy: Iwona Gottfried, Grzegorz Błachowski, Elżbieta Fuszara, Tomasz Gottfried, Adam Olszewski, Błażej Wojtowicz, Andrzej Węgiel.
Publikacja jest dostępna do pobrania lub zakupu tutaj:
https://sparrow.up.poznan.pl/wydawnictwo/book.html?isbn=978-83-67112-62-8
Bezcenna lektura dla każdego, kto interesuje się ochroną przyrody, nietoperzami i stanem naszej bioróżnorodności.
Fot. Maurycy Ignaczak