Nietoperz wisi przyczepiony albo leży na gruncie

  1. Twój spokój to podstawa.
  2. Jeśli nie masz pewności – zadbaj o wsparcie, np. wezwij kogoś, kto będzie bardziej przekonany co do kolejnych kroków albo zadzwoń do chiropterologa z prośbą o wskazówki (np.: www.nietoperze.pl).
  3. Chroń dłonie – załóż rękawice, najlepiej skórzane.
  4. Podejdź do nietoperza – jeśli zrobisz to powoli i ze spokojem, nie powinien uciec. Jeśli jednak odleci, przejdź do kroków z „Nietoperz lata i szuka wyjścia”.
  5. Delikatnie nakryj nietoperza pudełkiem i zasuń od dołu (np. sztywną tekturą). Możesz nakryć nietoperza ręcznikiem, jeśli nie masz pudełka – jeżeli zrobisz to delikatnie, ryzyko uszkodzenia małego zwierzaka będzie niewielkie.
  6. Masz rękawice na rękach i zwierzaka w pudełku (lub ręczniku). Nie ściśnij go przypadkiem! Ale jednocześnie nie wypuść – one są sprytne i przedostają się przez bardzo małe otwory (nawet średnicy nieco ponad 1 cm). Spodziewaj się, że będzie się ruszał, wydawał odgłosy i chciał uciec, a nawet ugryźć w swojej obronie. Jest mały i delikatny.
  7. Jeśli to dzień, przenieś pudełko w spokojne miejsce. Jeżeli masz nietoperza w ręczniku, to przełóż go do bezpiecznego pudełka z czystą szmatką i wodą np. w nakrętce od butelki. Poczekaj do czasu, gdy się ściemni na dworze.
  8. Uwalnianie. Jesteś na dworze i jest ciemno? Nie ma deszczu ani mrozu? Jesteś w bezpiecznej sytuacji? – bo o siebie też należy dbać. Jeśli tak, możesz zaczynać. Nietoperze mają trudności w podrywaniu się do lotu z płaskich powierzchni. Umieść więc pudełko wyżej, żeby nietoperz mógł wyjść i zlecieć w dół (powinien mieć co najmniej 1,5 m przestrzeni poniżej miejsca startu). Możesz też tak pokierować pudełkiem, by przystawić je do pnia drzewa. Nietoperz chętnie się na nie wespnie i odleci.
  9. A co, jeśli nie odleci? Są takie sytuacje – może być osłabiony (np. odwodniony) albo chory. W znany Ci już sposób z powrotem schwytaj nietoperza w pudełko i zabierz w spokojne miejsce. Zadzwoń do fachowca (chiropterologa ze strony www.nietoperze.pl, organizacji związanej z ochroną zwierząt, weterynarza, urzędu gminy itp.) i przedstaw sytuację – opowiedz, co się dzieje.

Grzegorz Błachowski

Ten tekst pochodzi z „Poradnika ochrony nietoperzy”, OTON, 2017.