- Twój spokój to podstawa. Zamieszanie może przestraszyć nietoperza i zmusić go do schowania się gdzieś głęboko… Jeśli lata – szuka wyjścia. Zadziałaj spokojnie – ułatwisz mu sprawę.
- Gdy nie masz pewności – zadbaj o wsparcie, np. wezwij kogoś, kto będzie bardziej pewny co do kolejnych kroków postępowania. Jest też inna możliwość: zadzwoń do chiropterologa z prośbą o wskazówki (wykaz kontaktów znajdziesz np. na stronie www.nietoperze.pl).
- Jeśli rzecz dzieje się wieczorem – otwórz okno i zostaw swobodny do niego dolot (czyli np. odsuń firanki).
- Jeśli to dzień – usiądź i poczekaj aż nietoperz gdzieś się zawiesi, a potem przejdź do kroków „Nietoperz wisi przyczepiony…” w następnym podrozdziale.
- Jeśli nadal lata – zrób tak, by nie było możliwości przelotu w inne miejsce domu (np. zamknij drzwi).
- Zgaś światło.
- Usiądź nisko, najlepiej w najbardziej odległym kącie, i poobserwuj – będziesz zadowolony i spokojny, widząc, jak wylatuje na wolność.
- Rzadko zdarza się, że nietoperz zostaje w pomieszczeniu. Jeśli jest niepokojony (np. wyganiany), to może się schować gdzieś głęboko, i wtedy kłopot jest większy zarówno dla nas, jak i dla niego (a także dla fachowca, którego zazwyczaj trzeba wezwać). Pozostawiony w mieszkaniu najpewniej zginie. Jeśli zawiesi się na ścianie, zamiast wylecieć – zabieramy go i wypuszczamy (nocą).
Grzegorz Błachowski
Ten tekst pochodzi z „Poradnika ochrony nietoperzy”, OTON, 2017