Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:297,025
  • Visitors:
    • Today:201
    • This year:363,829

Zanim się zrelacjonuje bardzo intensywne spotkanie, należy odpocząć i skorzystać z refleksji (z czasem coraz to bogatszych...). Trzeba zatem było około tygodnia, żeby napisać o I Zjeździe Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. Działo się. Och, działo!

              Pod koniec maja 2019 r. na skraju Puszczy Kozienickiej spotkali się bardzo różni ludzie, których łączy ciekawość świata i nietoperzy. Na I Zjazd OTONu przybyli badacze-naukowcy, i badacze-terenowcy (prace z nietoperzami zazwyczaj zmuszają do łączenia nauki z praktyką), i przedstawiciele stosownych instytucji związanych z ochroną przyrody, a także ci, którzy do tej pory nie wiedzieli, że z nietoperzami mają aż tyle wspólnego. Do Chinowa przybyli amatorzy, miłośnicy, a w niektórych przypadkach nawet i wielbiciele rzędu Chiroptera.

              Trafione w dziesiątkę, bo po to właśnie zorganizowano ten zjazd, żeby do ochrony nietoperzy przyciągać przeróżne osoby - nawet ze skrajnych biegunów i o odmiennych nieraz doświadczeniach czy poglądach. Nie każdy ma na co dzień styczność z nietoperzami w wymiarze bardzo naukowym, badawczym czy prawnym. Ważne, żeby spotykali i komunikowali się ludzie, którzy po prostu lubią nietoperze czy też są nimi zaciekawieni, a jednocześnie szukają sposobu na to jak włączyć się do wspólnych działań.

              O tym wszystkim można było po prostu porozmawiać miedzy sobą - nie tylko przy okazji prelekcji, podczas wypadów terenowych, czy przy ognisku. Wspólny czas sprzyjał temu, by poznać ludzi, zwyczajnie zasięgnąć języka albo np. przedstawić się jako osoba, która chciałby wspomóc działania Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.

              Spotkanie było bardzo żywe, nie cały czas przebiegające wedle ścisłych ram (założenia programu spełniono!), a jego głównym motorem napędowym okazała się spontaniczność. Duże brawa i ukłony dla uczestników za doskonałe wpasowanie się w klimat Zjazdu! Dziękujemy!

              Trudno wymieniać wszystko, co się wydarzyło (część atmosfery oddadzą zdjęcia), ale należy napisać o:

- znakomitej postawie uczestników Zjazdu - rozmowy nie tylko w czasie panelu dyskusyjnego przyniosły wiele korzystnych wniosków i dały zaczątek do podjęcia nowych tematów w ochronie nietoperzy; prace będą trwały, jest ich sporo - nie można powiedzieć, że rozwiązano wszystkie kwestie, ale skoro jest zapotrzebowanie i są ludzie, którzy chcą dalej razem działać, to mamy otwartą dalszą drogę;

- świetnych prelegentach, którzy potrafili połączyć fachowość w swoich wystąpieniach
z entuzjazmem uczestników Zjazdu (wystąpienia zgodnie z programem);

- bardzo dobrej pogodzie, dzięki której m.in. spełniły się świetne obserwacje wieczorne przy wylocie nocków dużych z kolonii, puszczańskie kontrole budek dla nietoperzy, prezentacje sprzętu chiropterologicznego czy też inne zajęcia terenowe;

- zaciekłej walce w konkursach: A) - rozpoznawania nietoperzy ze zdjęć oraz B)  - I Konkursie Poezji Chiropterologicznej (tu uwaga: podobne konkursy poetyckie miały miejsce wcześniej, pamiętamy
i doceniamy - nasz dodatkowo miał formę bardziej oficjalną, wspieraną przez profesjonalne jury);

- sprawach, które nas jeszcze czekają, a nie wystarczyło czasu na omówienie wszystkiego (np. gdzie
i kiedy będzie II Zjazd).

              Przede wszystkim jednak I Zjazd OTONu był spotkaniem ludzi, których łączy coś, co uwielbiają. Łączą nas pasje przyrodnicze, których nieodłączną częścią są nietoperze. Niezależnie od tego czy jesteśmy osobami, które badają je w sposób naukowy od lat, czy też ich jeszcze nawet nie widziały na żywo. Takie spotkania i tego typu fascynacje co rusz rodzą nowe możliwości.

Gorąco pozdrawiamy i do zobaczenia!

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy

 

Składamy serdeczne podziękowania Sponsorom, którymi są: Molos.pl oraz Wydawnictwo Czarne oraz Panom Krzysztofowi Kokotowi i Wiesławowi Karlińskiemu za fachową pomoc w pracach Jury i opiekę literacką.