Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:305,666
  • Visitors:
    • Today:209
    • This year:377,107

Miły Czytelniku! Nagrody konkursowe  - kalendarze nietoperzowe OTONu - jadą do Pani Doroty z Warszawy i Leny z okolic Konina. Serdeczne gratulacje dla zwyciężczyń!

              Oto co napisała Pani Dorota:

 "Stare i puste w środku wierzby mogą stanowić dom dla wielu gatunków zwierząt, szczególnie nietoperzy. Przestronne wnętrze, dobrze chroniące od deszczu, suche... brzmi jak opis idealnego mieszkania! I to nawet nie kawalerki, ale wielopokojowego lokum dla wielu lokatorów. Do tego - takie miejsce to prawdziwy dom z historią!

Od Adama Krzanowskiego, konkretniej z "Acta Theriologica" (Tom I, nr. 4) dowiadujemy się, że w wierzbowej dziupli możemy natknąć się na Nyctalus noctula (Sherber, 1774), czyli borowca wielkiego, przedstawiciela rodziny mroczkowatych. To jeden z największych występujących w Polsce nietoperzy, o bardzo przyjaznym wyglądzie. Miałam z nim kiedyś bezpośrednio do czynienia* - wleciał do mojego domu, zapewne przez uchylone okno... Na szczęście (dla niego, bo od ludzkiej strony podziwianie nietoperzy to czysta przyjemność) bardzo szybko znalazł drzwi wyjściowe. Na otaczających mój ogród terenach rośnie wiele wiekowych drzew, w tym i wierzb. Kto wie, może jedna z nich ma w sobie nietoperzowe mieszkanko?

*Nie mam stuprocentowej pewności, czy to był właśnie borowiec wielki, ale próbując go rozpoznać, takie odniosłam wrażenie."

Bardzo trafna wypowiedź, dziękujemy! Tak, to borowce są jednymi z częstszych lokatorów dziuplastych drzew. Co nas szczególnie ujęło w tej wypowiedzi? Ciepło (a tu zima coraz bliżej...), szerokie spojrzenie na świat przyrody i słowa o bardzo przyjaznym wyglądzie borowca. Chodzi nie tylko o miły pysk, nieprawdaż? (zdjęcie poniżej) A czy w mieszkaniu u Pani Doroty na 100% był borowiec wielki? Ech, tajemnicze są te zwierzęta, nie wszystko możemy o nich wiedzieć...

Druga laureatka konkursu, Lena z okolic Konina, postanowiła wypowiedzieć się rysunkowo - no i również bardzo trafione, bo narysowała gacka, a ten także chętnie korzysta z dziupli. Brawo, Leno! Ciepły wizerunek podkreśla przyjazny charakter nietoperza. Naszą uwagę zwróciły głównie użyte przez Lenę kolory - bardzo różnorodne, dzięki czemu gacek nabrał cech nawet trochę egzotycznych. Autorka musiała się chyba bardzo dokładnie przyjrzeć nietoperzowi (ciekawe jaką miała do tego okazję?). No i na rysunku zauważamy także budkę dla nietoperzy! Oby nie było sytuacji, w których nietoperze muszą zajmować budki, bo brakuje naturalnych dziupli. Lepiej więc dbać o stare drzewa.

              Uwaga! Dobra okazja, żeby przeczytać także artykuł Salamandry: "Cięcie dziuplastych drzew - giną nietoperze."

http://www.salamandra.org.pl/component/content/article/40-nietoperze/1227-dziuple-nietoperze.html?directory=1

              Wszystkiego miłego!

Redakcja