Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:296,688
  • Visitors:
    • Today:736
    • This year:363,778
W terenie Chris i Andrew. Fot. Łukasz Misiuna

W dniach 25-28 września we wsi Wysoka położonej w centrum Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) odbyły się warsztaty poświęcone oznaczaniu nietoperzy za pomocą detektorów Anabat.

Warsztaty poprowadzili Chris Corben – twóca Anabata – Kim Livengood oraz Andrew Dobson z firmy Titley Scientific.

W warsztatach wzięło udział 29 osób z całej Polski, od Rzeszowa i Suwałk po Wrocław i Szczecin.

Zajęcia były przede wszystkim poświęcone zaawansowanej obsłudze programu Analook, służącego do analizy nagrań z detektorów pracujących w systemie „zero crossing”. Opierając się na swojej wieloletniej praktyce Chris zdradzał nam sekrety wszystkich funkcji programu, skupiając się przede wszystkim na analizie nagranych ultradźwięków i poprawnym oznaczaniu gatunków nietoperzy,. Zaprezentował nam też nowy detektor Anabat Express umożliwiający ciągłą rejestrację aktywności nietoperzy w terenie przez okres dwóch tygodni.

W czasie warsztatów uczestnicy mieli też okazję zejść do podziemi Pętli Boryszyńskiej w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym i zobaczyć oraz nagrać nietoperze latające w systemie podziemnym. Spotykaliśmy przede wszystkim nocki rude i duże, ale rarytasem był mopek i nocek Bechsteina.

Równolegle, w ramach wspólnego projektu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Uniwersytetu w Leeds (Wielka Brytania), przy wylotach z systemu prowadzone były odłowy nietoperzy w sieci. Połączenie warsztatów z badaniami nad swarmingiem umożliwiło nam zobaczenie z bliska rzadkich gatunków zlatujących się na gody i zimowanie do podziemii MRU oraz nagranie ultradźwięków nietoperzy oznaczonych do gatunku.

Warsztaty były wynikiem wspólnej organizacji trzech firm: Titley Scientific z Wielkiej Brytanii, Ecotone z Gdyni oraz Nietoperek z Gdyni. 

 

Aneta Zapart, Tomasz Kokurewicz