Szlakiem podkowca

Forum.Przyroda.org

Kontakt

Jolanta Węgiel
Wydział Leśny
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
ul. Wojska Polskiego 28
60-651 Poznań

Mapa strony

  • Unique Visitor:305,448
  • Visitors:
    • Today:126
    • This year:377,067
Najstarsza wzmianka o użytku z nietoperza w lecznictwie znajduje się na papirusie Ebersa z około 1550 r. p.n.e. Jest to recepta na chorobę oczu jadlice – aby zapobiec wyrastaniu rzęs po ich wyrwaniu choremu na jaglicę, należy sporządzić maść z równych części żywicy kadzidlanej, krwi jaszczurki i nietoperza, albo tez z równych części krwi nietoperza, zmielonych skrup glinianego garnka i miodu.
 
W tymże papirusie, Ebers poleca na pewną chorobę gardła: natychmiast przyłożyć świeżo rozciętego nietoperza do gardła i trzymać go tam, przywiązawszy, aż do wyleczenia
 
Albert Wielki (XIII w) nauczyciel św. Tomasza radzi „Posmarować twarz krwią nietoperza, a będzie się widziało przedmioty pod wodą i w zupełnych ciemnościach będzie można czytać”
 
Koptyjski medyczny rękopis z IX – X w. podaje taki przepis na słaby wzrok: mocz nietoperza należy zmieszać z żółcią ryby Cyprinus niloticus i sokiem dzikiej ruty. Stosować jako lek na słaby wzrok.
 
Arabski lekarz Ibn Bajtar twierdzi że: na ischias należy zastosować: wywar z nietoperza ugotowanego w oleju sezamowym, na paraliż i gościec także najlepszy jest wywar z nietoperza, astmę leczy się wywarem z nietoperza ugotowanym w oleju jaśminowym i wymacerowanym w metalowym naczyniu, natomiast mózg nietoperza, zmielony i ugotowany, leczy bielmo.
 
Pewna stara syryjska księga medyczna poleca smarować powieki zmielonymi głowami młodych nietoperzy dla poprawienia słabego wzroku.
 
Mayenne, francuski lekarz królewski – XVII w., podaje skład „nietoperzowego balsamu przeciw hipochondrii. Są w nim m.in.: nietoperz, żmija, odżywiające się jeszcze mlekiem szczenię, dżownica, słonina, szpik kości jelenia i kość udowa wołu. Choremu poprawiało się zdrowie od razu po przeczytaniu składu leku.
 
Gesner (1555 r) podaje przepis na maść przeciwreumatyczną: ” Weź dwanaście nietoperzy, ziele dziurawca, zjełczałego masła, kokornak, krople bobrowe i ugotuj je ze sobą a otrzymasz maść.
 
W Indiach wierzą, że kość ze skrzydła nietoperza przywiązana do nogi włosami z ogona czarnej krowy zapewnia bezbolesny poród.
 
W Zielniku Spiczyńskiego, wydanym w Krakowie w 1568 roku są wymienione 4 przepisy na lekarstwa z nietoperzy.
 
Opracowała Jolanta Węgiel na podstawie:
Krzanowski A. 1980. Nietoperze, Wiedza Powszechna